Přejít na obsah

Česká strana sociálně demokratická - Klub seniorů

Stanovisko Klubu seniorů ČSSD k hlasování pravicových poslanců o snížení valorizace důchodů v příštím roce.


Poslanecká sněmovna včera hlasy všech pravicových poslanců odsouhlasila přes nezdar s hlasováním o úsporném balíčku vlády alespoň podstatné krácení valorizace důchodů na příští rok. Víme však, že toto krácení má být i v létech příštích.

Tento bezprecedentní útok na již tak svízelnou životní úroveň velké většiny současných seniorů, kdy jejich příjmy jsou ze 70% pod hranicí průměrného důchodu a tak na hranici chudoby, je smutným reliktem „rozpočtové odpovědnosti“ současné pravicové vlády. Samotný mechanismus souhlasu pravicových poslanců je svědectvím pokleslého vědomí o ekonomické situaci mezi občany tohoto státu a zvláště seniorů. Prohlašovat ústy ministra Drábka, že jsme si žili nad poměry je cynismus s falešným obsahem. Nepřekvapuje nás nakonec i přístup „odbojných“ poslanců ODS, kteří si souhlasem s nízkou valorizací (v podstatě snížení) důchodů nechali otevřená vrátka pro další politické hrátky, nemající s odpovědností za životy obyvatel této země nic společného.

Připomínat ve světle tohoto kroku pravicových poslanců, že letošní rok je v Evropské unii vyhlášen rokem aktivního stáří a mezigenerační solidarity je asi trochu úsměvné a obrácené naruby. První do linie solidarity se tak byť nedobrovolně „postavili“ senioři, kterým chce vláda za tři roky vzít 47 miliard korun, aby je mohla v podstatě převést do soukromých penzijních fondů.

Zvyšování DPH, byť by nebylo odsouhlaseno, se již dávno promítlo do růstu cen. Spolu s růstem cen služeb, léků, energií a dalších komodit. Pro většinu seniorů ,kteří hospodaří samostatně je tato situace likvidující.

Nesouhlasíme s neschopností vlády vést tuto zemi, nesouhlasíme s pravicovými poslanci, kteří nezastupují občany, kteří je volili. Nesouhlasíme s tím, aby se problémy řešily na úkor nejslabších a mnohdy již nemohoucích. Jsme připraveni spolu ostatními seniorskými organizacemi znovu vyjít do ulic demonstrovat za své životy.

http://www.cssd.cz/media/tiskove-zpravy/stanovisko-klubu-senioru-cssd-k-hlasovani-pravicovych-poslancu-o-snizeni-valorizace-duchodu-v-pristim-roce/Poslat emailem
Vytisknout
Nahoru